Zdůvodnění k návrhům znaku a praporu obce Dolany (okres Pardubice)
První zmínka o existenci osady, ležící přibližně 11 km severozápadně od Pardubic, pochází již z roku 1073. Náležela nejprve benediktýnskému klášteru v Opatovicích, který ji však v r. 1228 směnil za Kopisty na Litoměřicku. V 15. století byly už příslušenstvím Kunětické Hory, která se před r. 1491 stala součástí pardubického panství. V r. 1560 převzala Pardubice od zadlužených Pernštejnů královská komora a komorním panstvím zůstaly Pardubice, k nimž Dolany celou dobu patřily, až do zániku patrimoniální správy v r. 1848.
Dominantou dnešní zemědělské obce je novorománský kostel sv. Vojtěcha. Stavba z let 1913-14 byla navržena architektem B. Dvořákem, jenž se postaral i o zařízení chrámového interiéru. Starší památkou je kaple sv. Floriána, stojící na návsi a pocházející z konce 18. století. Okolí obce je bohaté na rybníky i lesy (jižně od Dolan se nachází chráněná přírodní rezervace Bohdanečsko).
Protože Dolany jako majetek královské komory nemohly užívat vlastní obecní Prapor obce Dolanypečeť, vycházel autor návrhů obecních symbolů z výše uvedených informací. Vzniklé kompozice prezentují Dolany jako zemědělskou lokalitu (zelená barva, obilné klasy) s dominantou kostela sv. Vojtěcha (biskupské berla) a s okolím, bohatým na rybníky (stříbrná pata v návrhu znaku a stříbrný dolní pruh v návrhu vlajky) i lesy (opět zelená barva).
Miroslav J.V. Pavlů - heraldik